A vízi ellazulásról általában (Aqua relaxing)
Napjainkban, mikor életritmusunk hihetetlenül felpörgött, amikor egyre több ember szenved stressz által okozott és egyéb civilizációs betegségekben, rohamosan nő az igény, hogy elmerülhessünk a súlytalanság, időtlenség állapotában, hogy megtapasztaljuk a mély ellazulást, meditációt.
Napjainkban, mikor életritmusunk hihetetlenül felpörgött, amikor egyre több ember szenved stressz által okozott és egyéb civilizációs betegségekben, rohamosan nő az igény, hogy elmerülhessünk a súlytalanság, időtlenség állapotában, hogy megtapasztaljuk a mély ellazulást, meditációt.
A nehézségi erő (gravitáció) a vízben szinte alig érvényesül és így testünk egy olyan teljesen újszerű mozgás-, lelkünk pedig olyan érzésvilágot tapasztal meg, melyeket szavakkal alig vagyunk képesek leírni, megfogalmazni.
A víz lágy, nőies szférát teremt.
Az emberi test fajsúlya közel azonos a vízével, ezért tudunk többé-kevésbé lebegni.
Amennyiben a kettő eltér egymástól – különböző eszközöket (itt: pad-eket) alkalmazunk a két fajsúly kiegyensúlyozására. Ezáltal a vízben egy érzéki súlyvesztést élhetünk át, továbbá a teljes mozgatórendszer tehermentesül. Ez szabad, ellazult mozgást eredményez.
Mozgásunk oldottságával egyidőben lelkileg, mentálisan is nyitottá válunk és a kapott ingereket még fogékonyabban, mélyebben engedjük magunkba.
Az izomrendszer és a pszihé egységes oldásával, az átélt harmóniával, ellazulással együtt teljesítőképességünk javulását is megtapasztalhatjuk.
- Terapeuta irányítja a mozgást
- A látszólagos súlytalanság egy, az egész testre ható szárazföldi technikáknál (lásd: Jacobson féle PNF, meditáció, autogén tréning) mélyebb ellazulást eredményez
- A kliens számára lehetővé kell tenni, hogy oldani tudja testének tónusát, belső feszültségét és ezt az állapotot a terápia során is fenntartsa, sőt a további ingerekre oly módon legyen fogékony, hogy azok tovább mélyítsék testi-lelki ellazulását.
- Itt olyan, a szárazföldön nem kivitelezhető mozgásokra is képesek vagyunk, melyeken keresztül új oldaláról tapasztalhatjuk meg testünket.
- A vendég/ páciensek általánosan jó, kellemes érzésről számolnak be.
- Célzottan a víz fizikai tulajdonságait használjuk ki. A felhajtóerő segíti a testi és lelki ellazulást.
A terápia/kezelés célja
- jó közérzet
- testi-lelki ellazulás
- a szárazföldi mozgások harmonizálása, koordinálása, gazdaságosabbá tétele
- keringés fokozása
- egy szóval : egyensúly/harmónia
Indikációk/Javallatok:
- az általános jó közérzet érdekében végzett mély testi-lelki ellazulásárt
- úszásoktatásban úszni nem tudóknak rávezetésként
- ízületi panaszok esetén (arthritis, reuma)
- gerincpanaszok esetén (tarkó-, váll, hát)
- degeneratív megbetegedések esetén
- agyvérzéses betegeknél vagy keresztirányú bénulások után
- pszichoszomatikus betegségek esetén (depresszió, stressz, félelmek)
- manager betegségek esetében az általános ellazulás érdekében
- alvászavarok esetén
- hiperaktivitás esetén
- vízben-szülést választó várandós nőknek felkészülésként illetve a hát és a lábak tehermentesítésére
- testi- vagy szellemi fogyatékkal élők esetében
Kezelési célok
Az ellazulás fiziológiai és pszichés jelentősége
Az egyenes testtartás biztosításához a szárazföldön a tartó- és támasztóizmok aktív feszülése szükséges. A mozgások kivitelezéséhez a feszülés-lazíts többé-kevésbé harmonikus változása szükséges.
Az izmok tónusa csökken a vízben. Ideális esetben a harántcsíkolt izomzat egészét nézve ez a tónus minimális.
Ezt az ellazított állapotot a terapeuta által kiváltott impulzusok ellenére is meg kell tartani, továbbá fontos, hogy a vendég olyan szinten legyen fogékony/szenzibilis az őt ért ingerekre, hogy azok további ellazulást eredményezzenek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése